آویزش پارچه. یوکابد یزد

مقدمه بررسی آویزش پارچه

در این مقاله به مبحث آویرش پارچه می پردازیم. یکی از خصوصیات کیفی پارچه، آویزش آن است آویزش (Drape) شکل گیری مناسب پارچه دار درآید و شکل ظاهری آن خوشایند ،باشد چنین پارچه ای دارای آویزش خوبی است. چند مثال هنگام آویزان شدن تحت تاثیر وزن خود میباشد هنگامی که پارچه ای بشکل تا خورده و یا چین از آویزش عبارتند از چگونگی اویزان شدن پردهها ظاهر یک دامن و آویزان شدن پارچه رومیزی از گوشه های میز شکل (۵-۲۱) آویزش چند نمونه پارچه شل و متوسط و سفت را که بر روی پایه ای قرار گرفته اند نشان میدهد.

 

آویزش پارچه

عوامل موثر بر آویزش پارچه

تحقیقات نشان داده است که وزن پارچه، مقاومت خمشی و مقاومت برشی که تابع نوع بافت (شلی و سفتی بافت) تراکم پارچه الیاف تشکیل دهنده می باشند از عوامل موثر در آویزش پارچه هستند جدول ۵-۹ نشان میدهد پارچه های ریون از پارچه های پنبه ای که از نمره نخهای یکسان بافته شده اند افت بیشتری دارند هم چنین با افزایش تراکم ،پارچه افت پارچه کمتر میشود نوع بافت در تمامی پارچه ها ساده باشد.

پارچه های بافته شده در سیستم حلقوی یا گردباف نسبتا نرم هستند و پوشاک دوخته شده از آنها به بدن می چسبند پارچه های بافته شده در سیستم بافندگی تاری پودی در مقایسه با پارچه گردباف یا حلقوی سخت تر هستند بنابراین از آنها برای دوخت لباسهایی که پارچه دور از بدن قرار میگیرد و شکل بدن را میپوشاند استفاده م ضریب اویزش پارچه های رنگ شده کمتر از پارچههای رنگ نشده همان) (پارچهها است هم چنین برخی عملیات تکمیل مانند دکوتایزینگ (decatizing) بر روی پارچه های پشمی ضریب آویزش آنها را کاهش میدهد.

 

دستگاه اندازه گیری آویزش پارچه کیوسیک (Cusick)

اساس کار این دستگاه بر قرار گرفتن نمونه پارچه دایره ای شکل بین دو صفحه دایره ای کوچکتر و اندازه گیری سایه نمونه میباشد لبه های پارچه از بین صفحات بیرون زده و تحت تاثیر وزن خود آویزان می شود. با تابیدن نور میتوان سایه نمونه را مشاهده کرد و اندازه گرفت. معمولاً قطر نمونه پارچه سه اندازه ۳۶ سانتی متری ۳۰ سانتی متری و ۲۴ سانتی متری میتواند باشد که بستگی به نوع پارچه دارد. قطر دیسک نگهدارنده ۱۸ سانتی متر در نظر گرفته میشود. اساس کار دستگاه در شکل ۵-۲۲ مشاهده میشود. نور عمود بر سطح دیسک به پارچه برخورد کرده و تصویر پارچه بر روی یک سطح افقی تشکیل میگردد.

شکل هندسی تصویر سایه پارچه در شکل ۵ – ۲۳ دیده میشود مقدار ضریب آویزش طبق رابطه (5-4) تعریف میشود

 

 

در این رابطه شعاع نمونه ،پارچه R شعاع دیسک و A مساحت سایه نمونه میباشد برای اندازه گیری سایه نمونه از کاغذ A میتوان استفاده کرد امروزه این عمل به روش رایانه ای قابل انجام است ضریب اویزش در محدوده از ۳۰ درصد برای یک پارچه ریون با بافت شل و باز و تا حدود ۹۰ درصد برای یک پارچه کتان آهاردار گزارش شده است لازم به توضیح است که طبق تعریفی که از ضریب آویزش شده است مقدار این ضریب با اویزش پارچه نسبت عکس دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *